York-ház

címke rss

Megoldhatták a rejtélyt: tényleg III. Richárd ölette meg unokaöccseit

Új nyomokat találtak a történészek, amelyek megoldhatják egy több mint ötszáz évvel ezelőtti, angol királyi gyilkosság rejtélyét. Ezekből úgy tűnik, hogy a korábbi feltételezések helytállóak és maga III. Richárd angol király adott parancsot az unokaöccsei, a 9 és a 12 éves herceg kivégzésére. Az uralkodó nem véletlenül az angol történelem egyik leghírhedtebb figurája; részben William Shakespeare művei miatt vált ismertté.

Az elszánt asszony, aki trónra segítette az első Tudor uralkodót

Tudomány2019.12.27, 17:23

A Lancaster-ház örököse nőként nem is álmodhatott arról, hogy a középkori Angliában felkent uralkodó legyen belőle. Pedig a Rózsák háborúja több mint három évtizeden át tartott, ahol a szemben álló felek nem válogattak a módszerekben, hogy trónra kerüljenek. Margaret Beaufort is feláldozott mindent – szerelmet, örömöt, boldogságot és látszólag néha a lojalitását is – annak érdekében, hogy megszerezze fiának, Tudor Henriknek az angol koronát. A Tudor-ház ősanyja, VII. Henrik édesanyja, VIII. Henrik angol király nagyanyja, valamint I. Erzsébet királynő dédanyja valóban a késő középkori történelem egyik legnagyobb túlélője volt.

Megmagyarázhatatlan okból halhatott ki a Tudor-dinasztia fiúörökös nélkül

Tudomány2019.10.19, 21:26

Hiába próbálta fenntartani vérvonalát a Tudor-ház leghíresebb királya, VIII. Henrik. Egy életképes fiú örökös érdekében hat nőt vett feleségül, a válások legitimálása miatt elszakadt Rómától és megalapította az anglikán egyházat. Bár első hitvese hatszor is teherbe esett, csak egyetlen lánynak adott életet. Második feleségének szintén csak egy lánya maradt életben, míg a harmadik házastársától született várva várt fiú örökös 15 éves korában elhunyt. A halála után trónra lépő I. Erzsébet élete végéig fenntartotta magáról a „szűz királynő" képét: soha nem ment férjhez és gyermeke sem született. A véletlen vagy a szerencsétlen körülménnyek ...

Igazi középkori love story a legendás fehér királyné története

Tudomány2019.08.17, 14:59

Sokan valószínűtlennek tartották IV. Eduárd angol király és az özvegy, kétgyermekes Woodville Erzsébet házasságkötését, ám ők a diplomácia helyett a szerelmet és a vágyat választották. A Rózsák háborúja idején óriási botrányt keltett, hogy a nő korábban a Lancaster-ház uralkodóját szolgálta, míg a férfi a York-dinasztia égisze alatt ragadta magához a koronát. Cseppet sem mindennapos kapcsolatukból összesen tíz gyermek született,  és ez alapozta meg az angol történelem egyik legjelentősebb uralkodóházának, a Tudoroknak a felemelkedését, véget vetve a három évtizedes háborúnak.

Előző
  • 1
Következő