Neandervölgyi ember

címke rss

Neandervölgyi: sokkal több a közös bennünk, mint gondoltuk

Tudomány2022.03.04, 13:34

Korábbi vélekedések szerint a nagyjából 400.000 évvel ezelőtt megjelent, majd 40.000 ezer éve teljesen eltűnt neandervölgyi ember csak egy kisnövésű díjbirkózóra hasonlító, nagyon egyszerű és magánakvaló jellem volt. A legmodernebb tudományos eredmények és felfedezések szerint azonban őskori unokatestvéreink jobban hasonlítottak ránk, mint azt idáig gondolni véltük! A neandervölgyiek primitív, mégis kifinomult művészek voltak, akik figyelemre méltó szerszámokkal, kezdetleges orvosi ismeretekkel és a tűzgyújtás bámulatos elsajátításával rendelkeztek. De vajon hogyan jutott ezen információkhoz a tudósok és régészek csapata? A választ ...

Neandervölgyiek által használt kőeszközt fedeztek fel egy barlangban

Tudomány2022.02.14, 14:42

A neandervölgyi ember (Homo sapiens neanderthalensis) által használt kőkaparót fedeztek fel régészek a közép-horvátországi, Plitvicei-tavak Nemzeti Parktól húsz kilométerre elhelyezekedő Barac-barlangok egyik nemrég feltárt helyszínén (Baraceve spilje).

A modern emberek a véltnél korábban merészkedtek Európába

Tudomány2022.02.10, 14:46

A Science magazinban most megjelent régészeti tanulmány szerint a Homo sapiens jóval korábban merészkedett a neandervölgyi területekre Európában, mint azt korábban a tudósok gondolták. A régészeti felfedezések eddig ugyanis azt mutatták, hogy a neandervölgyiek körülbelül 40 ezer évvel ezelőtt tűntek el az európai kontinensről, röviddel „unokatestvérük", a H. sapiens érkezése után. De nincs bizonyíték a két csoport találkozására. Az új kutatások azt is jelentik, hogy a Homo sapiens már 10 ezer évvel korábban megjelent, mint azt eddig feltételezték.

Sárkányember és a sötétség gyermeke: a tavalyi év nagy felfedezései

Tudomány2022.01.05, 16:57

Emberi őseink és rokonaink több tízezer évvel ezelőtt éltek, ám még mindig rengeteget kell tanulnunk létezésükről és képességeikről. A korábbi évekhez hasonlóan, a kutatók 2021-ben is számos nyomot vizsgáltak, beleértve az ősi koponyákat, amelyek fényt derítettek az agy evolúciójára, illetve a korábban ismeretlen Homo fajokból származó csontokat és a megkövesedett lábnyomokat. Íme a 2021-es év legizgalmasabb felfedezései emberelődeinkről.

Meglepő helyen bukkantak a kétszázezer éves mamuttemetőre

Tudomány2021.12.20, 15:20

A kutatók egy „mamuttemetőt" tártak fel Swindonban, amely tele van öt egyed – egy újszülött, két fiatal és két felnőtt – csontos maradványaival, amelyek az utolsó jégkorszakban pusztultak el a délnyugat-angliai város mai kőbányája területén.

Megtalálhatták a neandervölgyi ember egyik utolsó rejtekhelyét

Tudomány2021.09.30, 14:57

Egy mintegy 40 ezer éve homokkal lezárt barlangkamrát fedeztek fel szakemberek a gibraltári Vanguard-barlangban. A kutatók szerint mindez számos információt tárhat fel a környékbeli neandervölgyi emberekről.

Így nézhetett ki a neandervölgyi férfi, akinek megtalálták a koponyáját Hollandiában -Fotó

Life.hu2021.09.15, 16:04

Rekonstruálták annak a neandervölgyi férfinek az arcát, aki 70 ezer éve élt, majd egy tumor miatt halt meg, ami a koponyáján képződött.

Már 400 ezer éve elkezdődhetett a tűzhasználat elterjedése

Tudomány2021.08.13, 16:55

A Leideni Egyetem és a holland Eindhoven Műszaki Egyetem kutatóinak legújabb tanulmánya szerint az emberi evolúció széles körű kulturális elterjedésének első világos példája körülbelül 400 ezer évvel ezelőtt történt. A tudósok erre a tűzhasználat régészeti nyilvántartásában bekövetkezett változások alapján jutottak.

Megfejtették, ki készítette egy spanyol barlang rejtélyes szimbólumait

Tudomány2021.08.03, 13:04

Neandervölgyi ember készítette a spanyol Ardales barlangban talált több mint 60 ezer éves motívumokat - állapították meg kutatók az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) közzétett tanulmányukban.

Így faragták a csontokat a neandervölgyi művészek

Tudomány2021.07.22, 11:16

A tudomány már régóta tudja, hogy a neandervölgyiek képesek voltak hatékonyan eszközöket és fegyvereket díszíteni. De készíthettek-e díszt, ékszereket vagy létezett-e a mai értelemben vett művészetük? A Göttingeni Egyetem és az Alsó-Szászország Állami Örökségvédelmi Hivatal által vezetett kutatócsoport a Harz-hegységben található Egyszarvú-barlang (Einhornhöhle) új leletét elemezve arra a következtetésre jutott, hogy a modern emberhez genetikailag legközelebb álló neandervölgyiek figyelemre méltó kognitív képességekkel rendelkeztek.

Már a neandervölgyieknél is léteztek segítő nagyszülők

Tudomány2021.07.19, 14:02

Százezer évvel ezelőtt már bölcs öregembernek számított az, aki megérte a harminc-negyven éves kort. A kutatók sokáig úgy gondolták, hogy a tapasztalatokat átadó, a gyermekek családját támogató nagyszülői szerep csak a modern embereknél alakult ki. Az újabb kutatásokból azonban kiderült, hogy már a neandervölgyieknél is fontosak lehettek a nagyszülők a csoportok életében.

Már a neandervölgyi emberek között is akadtak művészek

Tudomány2021.07.05, 18:13

Művészi mintákat karcolt csontokba már a neandervölgyi ember is - közölték új kutatásuk eredményeit hétfőn a Göttingeni Egyetem tudósai.

Az előemberek új, eddig ismeretlen csoportját azonosították

Tudomány2021.06.25, 15:52

Homo Neser-Ramla néven új előembercsoportot azonosítottak Izraelben talált csontmaradványok alapján a Tel-Aviv-i Egyetem és a Jeruzsálemi Héber Egyetem kutatói.

Rendkívüli felfedezés: az egész világ arról fog beszélni, amit ebben az olasz barlangban találtak

Life.hu2021.05.09, 09:48

Kilenc neandervölgyi ember maradványát találták meg egy Rómához közeli barlangban - jelentette be szombaton Dario Franceschini olasz kulturális miniszter.

Kilenc neandervölgyi ember maradványát találták meg egy Rómához közeli barlangban

Tudomány2021.05.09, 12:23

Kilenc neandervölgyi ember maradványát találták meg egy Rómához közeli barlangban - jelentette be szombaton Dario Franceschini olasz kulturális miniszter. "Rendkívüli felfedezésről van szó, amelyről az egész világ beszélni fog" - hangoztatta a miniszter.

Kreativitása segítségével hódíthatta meg a világot a Homo sapiens

Tudomány2021.04.30, 17:01

Egy új tanulmány szerint a kreativitás lehet az egyik fő oka annak, hogy a Homo sapiens túlélte az olyan rokon fajokat, mint a neandervölgyiek és a csimpánzok. A kutatók összesen 972 olyan, modern gént azonosítottak, amelyek a Homo sapiens három különböző tanulási és memóriarendszerét szabályozzák.

A legősibb európai ember koponyáját találhatták meg Csehországban

Tudomány2021.04.20, 10:25

A neandervölgyi DNS minden eddiginél jobban megőrzött státusza megmutatta, hogy a csehországi Zlatý kůň koponya tulajdonosa a legrégebbi modern emberi lelet Európában. Tulajdonosa olyan népességből származott, amely megelőzte az ázsiai és európai populációk szétválását.

Már a neandervölgyiek is használtak fogpiszkálót

Tudomány2021.03.23, 13:51

Bár az összes gyártott fogápolási tárgy közül a sima, fából készült fogpiszkáló a legegyszerűbb, ez számít a fogak tisztításának legrégebbi eszközének is. Ráadásul nem csak az emberi fajokra terjed ki. A kutatók most egyértelmű nyomokat találtak a neandervölgyiek fogpiszkáló használatára.

Korábban halhatott ki Európában a neandervölgyi ember, mint hitték

Tudomány2021.03.10, 10:59

Az eddig véltnél korábban halhatott ki Európában a neandervölgyi ember egy új kutatás szerint.

Apokaliptikus esemény okozhatta a neandervölgyiek kihalását

Tudomány2021.02.19, 14:10

A Föld mágneses pólusváltása és a naptevékenység csökkenése olyan apokaliptikus környezetet teremthetett 42 ezer évvel ezelőtt, amely közrejátszhatott egy sor jelentős eseményben, a megafauna kipusztulásától kezdve a neandervölgyiek kihalásáig.

Az ősemberek átaludhatták a kemény teleket egy új elmélet szerint

Tudomány2020.12.20, 18:30

Egy új elmélet szerint a neandervölgyi emberek és elődeik átaludhatták a kemény teleket. A tudósok feltételezésüket arra alapozták, hogy a téli álomnak megmaradtak a nyomai a megkövesedett csontmaradványokon - számolt be róla a The Guardian vasárnap.

Százezer évig tartott a leghosszabb háború, de végül megnyertük

Tudomány2020.11.05, 23:19

Egyre több bizonyíték támasztja alá azt a vélekedést, hogy a Homo sapiens és a neandervölgyiek együttélését nem a béke és a kölcsönös elfogadás jellemezte. A két emberfaj szabályos háborúban állt egymással, amit a villámszerű rajtaütések, a csontokat, koponyákat szétzúzó vad közelharcok jellemeztek – írja egy most megjelent cikkben Nicholas R. Longrich, az egyesült-királyságbeli Bath-i Egyetem evolúcióbiológusa. Bár kezdetben a neandervölgyieknek állt a zászló, elődeink találékonysága, alkalmazkodó készsége végül győzelemre vezette a Homo sapienst.

Az éghajlat megváltozása okozhatta a korai emberfajok vesztét

Tudomány2020.10.16, 15:02

Az éghajlat megváltozása valószínűleg kulcsszerepet játszott a korai emberfajok kihalásában - derült ki a One Earth című folyóiratban publikált új tanulmányból, amely egy éghajlati modellt és a fosszilis rekordot ötvözve vizsgálta, hogy mi okozhatta a Homo nemzetségbe tartozó emberelődök vesztét.

Különös felfedezést tettek a koronavírus-fertőzéssel kapcsolatban

Tudomány2020.09.30, 18:18

Magasabb a súlyos Covid-19 kialakulásának a kockázata azoknál, akik a neandervölgyi ember génjeit hordozzák - állapították meg német kutatók.

Az egyik legutolsó neandervölgyi maradványára bukkantak

Tudomány2020.09.19, 15:22

A mai Olaszország területén élt egyik utolsó neandervölgyi ember fogát találták meg a kutatók az ország északkeleti részén lévő Veneto régióban.

Az ősemberek már 200 ezer éve is tudtak kényelmes, kártevőmentes ágyat vetni

Tudomány2020.08.18, 18:04

Az ősemberek már 200 ezer éve is tudtak kényelmes, kártevőktől mentes ágyat vetni egy új tanulmány szerint.

A rókák már több tízezer éve eszik az ember által otthagyott maradékot

Tudomány2020.07.23, 17:48

A rókák táplálkozására már több tízezer évvel ezelőtt is hatással volt az ember, a kistestű ragadozók az ősidőktől kapcsolódnak az emberi tevékenységhez - állítja egy új tanulmány, amelyet szerdán publikáltak a német Tübingeni Egyetem kutatói.

Kiderült: genetikai sokszínűségének hiánya okozhatta a neandervölgyi ember kihalását

Life.hu2020.06.05, 17:35

Számos elmélet született arról, mi okozhatta a Homo neanderthalensis kihalását, miközben a faj látszólag szinte ugyanolyan kapacitásokkal rendelkezett, mint a Homo sapiens.

Megfejthették, miért tűnt el a neandervölgyi ember

Tudomány2020.06.05, 11:35

Genetikai sokszínűségének hiánya okozhatta a neandervölgyi ember kihalását egy új kutatás szerint.

Több gyermeket szülnek azok a nők, akikben ez a gén benne van

Tudomány2020.05.27, 10:51

Azok a nők, akik a neandervölgyi ember egy bizonyos génváltozatát hordozzák, több gyereket hoznak világra - állapította meg egy német tanulmány.

A Homo sapiens készítette az első modern eszközöket Európában

Tudomány2020.05.12, 09:30

A Homo sapiens készítette az első modern eszközöket Európában. A kontinensen felfedezett pengeszerű tárgyakról és állati fogakból készült medálokról korábban úgy vélték, a neandervölgyi embertől származnak, egy új elemzés szerint azonban az Afrikából érkező Homo sapiens, vagyis a modern ember alkotásai.

Kötelet is készített a neandervölgyi ember

Tudomány2020.04.09, 21:10

Kötelet is készített a neandervölgyi ember, a kutatók közvetlen bizonyítékot találtak a tevékenységre.

Kiderült, már a neandervölgyi-emberek is halásztak a tengeren

Tudomány2020.03.26, 20:46

Az eddig véltnél régebb óta eszik tengeri táplálékot az ember. A Göttingeni és a Barcelonai Egyetem kutatói szerint már a neandervölgyi ember is rendszeresen fogyasztott kagylókat, halakat és más tengeri állatokat.

A modern ember nem a neandervölgyivel keveredett leggyakrabban

Tudomány2020.03.20, 10:56

A modern ember gyakrabban keveredett a gyenyiszovai emberrel, mint a neandervölgyivel - állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport a Science című tudományos lapban megjelent tanulmányban.

A világ legrégebbi ismert faszerkezete egy csaknem hétezer éves kút

Tudomány2020.02.04, 18:40

A világ legrégebbi ismert faszerkezeteként azonosították a Csehországban feltárt csaknem hétezer éves kutat - közölte kedden az Olmützi Régészeti Intézet igazgatója.

Minden mai embernek van neandervölgyi örökítőanyag a DNS-ében

Tudomány2020.01.31, 18:54

Minden mai embernek (Homo sapiens) van valamiféle neandervölgyi öröksége a DNS-ében, még az afrikaiaknak is, ami korábban nem volt ismert a kutatók előtt.

Búvárkodtak a neandervölgyiek

Tudomány2020.01.16, 12:44

A lélegzetét visszatartva akár 2-4 méter mélyre is lemerülhetett a Földközi-tengerbe a neandervölgyi ember, hogy a szerszámkészítéshez legalkalmasabb kagylóhéjak után kutasson - derült ki egy új tanulmányból.

Nem mi öltük meg a neandervölgyieket, egészen más végzett velük

Tudomány2019.11.28, 21:06

Új elmélet született arról, miért is tűnhetett el a neandervölgyi ember. Kiderült, hogy elsősorban nem mi okoztuk közeli rokonunk végzetét, hanem a belterjesség.

Őskőkori hűtőszekrényt találtak régészek Ausztriában

Tudomány2019.10.27, 19:40

Őskőkori hűtőszekrényt találtak az Osztrák Tudományos Akadémia régészei az ausztriai Kremsben.

Nyírfakátrányból készített ragasztót a neandervölgyi ember

Tudomány2019.10.25, 14:46

Egy ötvenezer éves szerszámon maradt, nyírfakátrányból készült ősi ragasztó nyomai bizonyítják, milyen összetetten gondolkodott a neandervölgyi ember - írta a BBC.

Állandó fülgyulladás okozhatta a neandervölgyi ember kihalását

Archívum2019.09.20, 10:18

A neandervölgyi ember kihalása összefügghet azzal, hogy egész életében állandó fülgyulladás gyötörte a fülkürtök (vagy Eustach-kürt) felépítése miatt, amely hasonlít a mai gyermekek fülkürtjének szerkezetéhez - vélik amerikai kutatók, akiken először sikerült rekonstruálni neandervölgyi ember fülkürtjét.

Megtalálták, merre jártak a neandervölgyiek

Tudomány2019.09.10, 15:43

A neandervölgyi ember életéről szolgálnak információval azok a 80 ezer éves lábnyomok, amelyeket Franciaországban tártak fel.

Szörfös fültől szenvedett a neandervölgyi ember

Tudomány2019.08.15, 15:54

Meglepően sok neandervölgyi ember szenvedett az úszófül vagy szörfös fül nevű betegségtől, ami csontkinövéseket okoz a hallójáratban.

A neandervölgyi emberek meglepően sok időt tölthettek a víz alatt

Tudomány2019.08.15, 15:38

A neandervölgyi emberek fülében talált csontszövetekből a kutatók arra következtetnek, hogy a vízi táplálékszerzés nagyobb jelentőséggel bírt a mintegy 200-250 ezer évvel ezelőtt megjelent emberfélék életmódjában, mint azt valaha gondolták volna. Ez a tény azt is bizonyítja, hogy a neandervölgyiek számos területen alkalmazkodtak a gyorsan változó életkörülményekhez, beleértve a víz közelében fekvő területeken való fennmaradást is.

Több száz neandervölgyi szerszámot találtak egy vár barlangjában

Tudomány2019.08.13, 14:30

A neandervölgyi ember által készített több száz pattintott kőszerszámot találtak lengyel régészek a sziléziai vajdaságban lévő Olsztyn várának barlangjában.

Mind régebbinek és összetettebbnek tűnik a Homo sapiens története

Tudomány2019.07.11, 18:01

A modern ember jóval korábban hagyta el Afrikát és 150 ezer évvel korábban érkezhetett Európába az eddig véltnél - állapították meg német és görög kutatók egy Görögországból származó koponya elemzése alapján.

Az európai neandervölgyi emberek elűzhették szibériai rokonaikat

Tudomány2019.06.27, 16:43

A neandervölgyi ember több százezer évig léteztek, ám a korai őseikről mégis keveset tudunk . A Németországból és Belgiumból származó 120 ezer éves csontok DNS-elemzése most azonban rávilágít titokzatos múltjukra.

Termékenységük csökkenése is okozhatta a neandervölgyiek kihalását

Tudomány2019.05.30, 12:59

Termékenységük csökkenése okozhatta a neandervölgyi ember kihalását egy új elmélet szerint, amelyet francia egyetem kutatók állítottak fel egy populációs modell alapján.

Előző
  • 1
  • 2
Következő